Tämä upea Alicia Keysin ja Jay-Z:n kappale kun soi, saa mulle aina järjettömän ikävän New Yorkiin. Tähänastisista maailmankolkista mulle on valkkautunut kaksi lempparikaupunkia ja ne on ehdottomasti juurikin tämä New York ja toinen on Bangkok. Kaksi niin erilaista kaupunkia on vienyt täysin mun sydämen.
New Yorkissa eniten kiehtoi sen ”jännittävyys”. Tuntui, että joka nurkan takana odottaa jotain uutta jännää. Kapuaminen Empire State buildingiin ja sieltä näkymät New Yorkin ylle. Puhumattakaan elokuvista tutusta Central Parkista ja hotelleista, mitkä näkyvät elokuvissa. Tai kävely Time Squarella, ihmetellen sitä valojen välkettä. Ja aina kun näkee televisiossa Brooklyn Bridgen, tulee hihkaistua että tuollakin ollaan oltu. Hiljaiseksi siellä saa World trade centerin muistomerkki. Se, minkälainen tuska siellä on kärsitty on aistittavissa. Vaikka New York on suurkaupunki, olo tuntui silti todella kotoisalta siellä. Sitten kun maailmantilanne rauhoittuu, lähden heti kaupunkilomalle New Yorkiin!
Omat tärpit New Yorkiin:
- Empire State Building ja siellä niin korkealle kuin pääset
- World Trade Centerin muistomerkki
- Aamiainen jossain periamerikkalaisessa ravintolassa.
- Brooklyn Bridge
- Jos mahdollista, lähde mukaan jollekin kiertoajelulle, siinä näkee paljon
- Times Square
- Ja tottakai itsestäänselvyys Vapauden patsas
Tärpit saattaa lisääntyä sitten kun siellä pääsee seuraavaksi käymään, koska tekeminen sieltä ei lopu varmasti ikinä.
Ethän katoa minnekään New York, minulla on ikävä sinua.
Bangkok. Toinen kaupunki jolla on erityinen paikka sydämessäni.
Silloin ensimmäistä kertaa Bangkokissa ollessani, se tuntui aivan liian suurelta ja vilkkaalta. Siellä ihan jännitti mennä. Tuntui, ettei siellä pääse eteen eikä taakse. Taksikuskit eivät osanneet sanaakaan englantia, eivätkä ymmärtäneet paikkoja vaikka kartasta näytti. Ajatuksena oli vain, että kuinka täältä pääsee pois. Kauppakeskuksessa eksyi ja aina kun ajattelit löytäneesi pihalle, olitkin väärällä puolella kauppakeskusta.
Sitten kuitenkin ensi shokin jälkeen aloin tutustua Bangkokiin enemmän. Aloin selvittää missä siellä on mitäkin ja kuinka siellä kuljetaan. Rakastan selvittää ennen matkalle lähtöä kaiken mahdollisen paikasta ja siksi minulle onkin Lonely Planetin kirjat tulleet todella tutuiksi.. Ja kerta kerralta varasimme hotellin aina vain lähempää ”ydintä”. Lopulta siinä sitten kävi niin, että opin täydellisesti käyttämään siellä ilmajunaa ja kerran vietettiin Jonin kanssa yksi päivä matkaten vain ilmajunalla edestakaisin, että osaan kulkea sillä vaikka unissani. Ja tämähän aukaisi meille aivan älyttömästi uusia kolkkia koko kaupungissa. Bangkokissakin voi alue muuttua yhtä-äkkiä rauhaisaksi, se vaatii vaan pikkasen ilmajunalla huristelua. Olen myös opetellut mistä kaupunginosista löytyy mitäkin ja tämä antaa mahdollisuuden saada kaupungista kaiken irti. Parasta on kun pystyy kulkemaan siellä täysin paikallisten joukossa vaikuttamatta yhtään hukassa olevalta. Ollaan jopa kerran tultu lentokentältä junalla keskustaan ja olihan sekin elämys laukkujen kanssa!
Mikä sitten tekee Bangkokista lempparin? No jos New York ei nuku koskaan, niin ei nuku kyllä Bangkokkikaan. Ensinnäkin olo siellä tuntuu aivan kuninkaalliselta, koska siellä on varaa majoittua viiden tähden hotelleissa ja ne todellakin ovat aina joka pennin veroisia, enkä enää edes käytä muita majoitusvaihtoehtoja siellä, koska ne vaan on niin HALPOJA!! Tykkään myös aktiviteeteista, jotka ovat Bangkokissa loputtomat. Voit aloittaa ja lopettaa päivän hieronnalla ja tehdä kaikkea siinä välissä; ajella ilmajunalla, ihmetellä ostarissa, käydä keilaamassa, tehdä ikkunaostoksia ja ihan oikeitakin ostoksia. Tätä listaa voisi jatkaa loputtomiin. Ja sitten ruokapaikat. Bangkok on oikeen kulinaristin unelma ja sieltä löytyy joka makuhermolle jotain. Todennäköisesti tilanteen helpottuessa löydän itseni New Yorkin lisäksi myös Bangkokista!

Bangkokin tärpit:
- Hotellit. Hemmottele itseäsi luxustason hotellilla, minkä saat Bangkokissa edullisemmin kuin Suomessa omenahotellin
- Hieronnat. Ei jää ainakaan siitä kiinni, etteikö olisi valinnanvaraa
- Bangkokissa on myös paljon laadukkaita manikyyri- ja pedikyyri paikkoja, kokeilemalla löytyy parhaimmat
- Halpa liikkua paikasta toiseen (ilmajuna)
- Bangkokista on keskiössä, mistä voit jatkaa matkaamista mitä hienoimpiin paikkoihin Thaimaassa
- Ruokakulttuuri
- Itse tykkään Bangkokin ostareista, Siam Paragon on mun lemppari. Siellä on kiva oikein helteisenä päivänä vilvoitella ja tehdä ikkunaostoksia. Tykkään myös Terminal 21:stä. En ole toki kaikissa ehtinyt käydä, mutta tähänastisista kokemuksista nämä ovat lemppareitani
Tässä omat lempparikaupunkini tähänastisista kokemuksista. Voi kuinka odotankaan jo uusia seikkailuja. Toivottavasti nämä kaupungit ja kaikki muut uudet seikkailut jaksavat odottaa, koska itseltä meinaa loppua jaksaminen uuden seikkailun odottamiseen!
//Maija